źródło: wylecz.to |
Tak naprawdę przyczyny choroby lokomocyjnej nie zostały jeszcze do końca zbadane i odkryte. Upatruje się ich w niezgodności przekazanych do mózgu przez wzrok i błędnik bodźców oraz sygnałów. Może się to objawiać na dwa sposoby…
- W przypadku jazdy na przykład samochodem, gdy rejestrowane przez wzrok zmiany otoczenia odbierane są przez mózg jako ruch, odpowiedzialny za równowagę błędnik nie rejestruje zmian położenia ciała. Reaguje natomiast na inne zdarzenia mające miejsce w trakcie jazdy, jak przyspieszanie, hamowanie, bujanie.
- Podczas płynięcia statkiem pod pokładem jest odwrotnie: to błędnik wykrywa ruch, który mózg odbiera na przykład jako kołysanie, ale wzrok nie rejestruje ruchu, gdyż widzimy nieruchome wnętrze kajuty.
Uczeni przypuszczają, że sprzeczność dostarczanych przez organizm do mózgu sygnałów pojawia się na poziomie neuroprzekaźników. Są to substancje chemiczne (histamina, acetylocholina i noradrenalina), których zadaniem jest umożliwianie komunikacji pomiędzy komórkami nerwowymi. Dlatego też wiele leków tłumiących objawy choroby lokomocyjnej działa na poziom wspomnianych substancji między komórkami.
Objawy choroby lokomocyjnej
Występującymi początkowo objawami choroby lokomocyjnej są: brak apetytu, senność, zmęczenie i osłabienie, uczucie dyskomfortu oraz złe samopoczucie. Następnie, gdy podróż się przedłuża, mogą pojawić się zawroty głowy i podobne do migrenowych bóle, nudności i wymioty, nadpotliwość, suchość w jamie ustnej lub ślinotok.
Sposoby na chorobę lokomocyjną
Aby objawy choroby lokomocyjnej były mniej uciążliwe lub nie pojawiły się w ogóle, zwykle bierzemy leki przed podróżą. Możemy jednak zastosować także kilka skutecznych trików.
Przed podróżą…
- Wyśpijmy się i bądźmy wypoczęci.
- Zjedzmy lekki posiłek.
- Zastosujmy preparaty zawierające imbir.
- Nie pijmy napojów gazowanych.
- Starajmy się unikać stresu, który tylko dodatkowo szkodzi.
- Siadajmy przodem lub bokiem do kierunku jazdy, nigdy tyłem.
- Wybierajmy miejsca przy oknie, gwarantujące jak najlepszy widok.
- Nie czytajmy książek, gazet, nie korzystajmy z komputera.
- Nie przyglądajmy się osobom, które też cierpią na tę przypadłość i nie rozmawiajmy o tym.
- Wybierajmy miejsca znajdujące się jak najdalej od osi kół.
- Jeśli jest to możliwe, gdy źle się poczujemy, róbmy przerwę w podróży.
- Oddychajmy głęboko, gdy odczujemy nudności.
- Unikajmy intensywnych zapachów.
- Na wszelki wypadek miejmy ze sobą zapas torebek foliowych.
Są wśród nas również osoby, u których dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną bywają szczególnie uciążliwe i znacznie przybierają na intensywności. Zaleca się wtedy konsultacje z lekarzem internistą, otolaryngologiem lub neurologiem.
Chcesz wiedziec więcej? Polecam: