W rozpoczętym dzisiaj cyklu artykułów przedstawimy kalendarz ciąży w
pigułce. Sprawdź, jak rozwija się twoje dziecko z tygodnia na tydzień!
Kalendarz
ciąży - pierwszy trymestr
W dzisiejszym - pierwszym
odcinku omówimy pokrótce pierwszy trymestr ciąży.
źródło: osesek.pl |
1. tydzień ciąży
Za pierwszy dzień ciąży lekarze uważają pierwszy dzień
ostatniej przed zapłodnieniem miesiączki. Oznacza to, że jeśli na przykład od
zapłodnienia miną 2 tygodnie, dla lekarza jest to 4. Tydzień ciąży, gdyż
właśnie tyle czasu minęło od pierwszego dnia ostatniego cyklu.
2. tydzień ciąży
Jest to czas po zakończeniu miesiączki, kiedy w jajnikach
dojrzewają komórki jajowe. Plemnik połączy się z komórką jajową.
3. tydzień ciąży
W tym właśnie tygodniu następuje zapłodnienie. Już wtedy natura
ustala płeć dziecka, niektóre cechy wyglądu, charakteru, temperament.
Zapłodnione jajeczko (zarodek wielkości około 0,1 mm) przez około 3-4 dni przemieszcza się
jajowodem do jamy macicy, by ulokować się w jej błonie.
4. tydzień ciąży
Zarodek mierzy około 0,2-0,3 mm. W jego obrębie powstają trzy tak
zwane listki zarodkowe, z których w przyszłości wykształcą się różne organy.5. tydzień ciąży
Zarodek ma już 2 mm wielkości i kulisty zawiązek głowy. Powoli zaczyna kształtować się układ trawienny i płciowy. Ponadto intensywnie rozwija się już układ nerwowy.
6. tydzień ciąży
Z końcem tego tygodnia zarodek osiąga 5-6 mm. Zaczyna przypominać kijanką z dużą główką i małym tułowiem. Jest to drugi miesiąc ciąży, w którym rozpoczyna się proces wykształcania się większości najważniejszych narządów. Zaczyna też bić serduszko, które kurczy się około 65 razy na minutę, co można zobaczyć na USG.
7. tydzień ciąży
Zarodek ma już 7-9 mm. Jego mózg szybko rośnie i pojawiają się nerwy. Powoli kształtują się ramiona, nogi, twarz wraz z mięśniami, podniebienie, język, części szczęki. Narządy takie, jak serce, nerki, trzustka i wątroba, znajdują się już na swoich miejscach.
8. tydzień ciąży
Zarodek mierzy już 11-14 mm. Intensywnie rozwijają się w nim narządy wewnętrzne. Rozwijają się jelita, powstaje żołądek. Wątroba zaczyna przygotowywać się do pracy. Powstają płuca, ucho wewnętrzne, powieki oraz chrzęstny szkielet.
9. tydzień ciąży
Zarodek mierzy już około 3 cm i ujawnia swoją płeć, czego niestety nie możemy jeszcze zobaczyć podczas USG. Malec ma już górną wargę, dolną szczękę i zawiązki zębów mlecznych. Uszy i oczy są już coraz bliżej docelowego miejscu. W mózgu wykształcają się półkule odpowiedzialne za myślenie i czucie oraz ośrodek odpowiedzialny za oddychanie.
10. tydzień ciąży
Maleństwo ma już 3-4 cm wzrostu, waży 5 g i ma już wszystkie narządy i organy, które rosną i rozwijają się. Zaczyna wykształcać się szyja.
11. tydzień ciąży
Malec ma około 5-7 cm i waży około 8 g. Wątroba wypełnia cały brzuszek i zaczyna produkować krew. Nerki zaczynają zbliżać się do właściwego im miejsca. Trwa rozwój skóry, która jest obecnie cienka i przeźroczysta. Chłopcy mają już większe prącie.
12. tydzień ciąży
Dziecko ma 6-7 cm i waży 10-13 g, natomiast łożysko waży 50 g. Pojawiają się zawiązki cebulek włosowych oraz paznokcie w postaci zgrubień naskórka na końcach paluszków. Dziecko dużo się rusza, ma odruch ssania, otwiera buzię i czyje smaki. Jego serce bije około 160 razy na minutę.
13. tydzień ciąży
Malec ma 7-8 cm wzrostu i waży 13-20 g. Potrafi już ziewać, marszczyć czoło. Wykształcają się zawiązki zębów stałych. Dziecko ssie palce, macha rączkami i nóżkami, gdyż ma już kości, torebki stawowe i mięśnie. Może przytrafić mu się czkawka.
14. tydzień ciąży
Płód mierzy około 9 cm i waży ok. 35 g. Dziecko połyka wody płodowe, ćwicząc w ten sposób układ pokarmowy i nerki. Tarczyca zaczyna produkować hormony, oczy trafiają na właściwe miejsce, wykształcają się kolejne nerwy.
15. tydzień ciąży
Dziecko mierzy około 10 cm i waży 50 g.
Tułów dziecka rośnie, nogi są już nieco dłuższe niż ramiona. Wątroba zaczyna produkować żółć. U chłopców jądra zaczynają podążać w kierunku moszny. Skóra dziecka pokrywa się meszkiem płodowym.
Już teraz zapraszam do kolejnego odcinka, który opublikuję w kwietniu!
Więcej na: http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/kalendarz-ciazy.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz