Warto przy tym wiedzieć, że stan naszych włosów jest wiernym odzwierciedleniem kondycji naszego organizmu. Jeśli są one gęste i błyszczące, oznacza to, że nasz organizmowi nie brakuje witamin i mikroelementów. Jeśli nie, to prawdopodobnie nasz organizm czegoś potrzebuje i może być osłabiony.
Często też my sami przyczyniamy się do pogorszenia stanu naszych włosów, poddając je agresywnym zbiegom upiększającym, takim jak rozjaśnianie, farbowanie czy trwała ondulacja oraz stosując zbyt silne środki farbujące i stylizujące. Włosy są również wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, takich jak temperatura, promienie UV, oraz na działanie stresu lub nieprawidłową dietę. Dlatego powinniśmy poznać sposoby na poprawę ich kondycji.
(Źródło ilustracji: doz.pl) |
Korzystna dla włosów jest dieta wysokobiałkowa, bogata w żelazo, selen i cynk. Natomiast zimą, kiedy brakuje nam owoców i warzyw zawierających potrzebne organizmowi mikroelementy, warto wprowadzić do naszej diety musli i pieczywo pełnoziarniste. Godne polecenia są preparaty do pielęgnacji włosów zawierające skrzyp polny i len. Pomagają one wzmocnić cebulki włosów, dzięki czemu zatrzymują wypadanie włosów, regenerują strukturę włosów, a nawet przyspieszają ich porost.
Wszyscy wiemy, że piękny i zdrowy wygląd mają włosy czyste. Pozostawiony na włosach i skórze łój przyczynia się nie tylko do nieestetycznego wyglądu i przykrego zapachu, ale także powoduje świąd i osłabia włosy. Dlatego bardzo ważne jest też prawidłowe mycie włosów i skóry głowy.
Po pierwsze musimy delikatnie rozczesać włosy przed myciem. Następnie woda nie może być za ciepła. Po zwilżeniu włosów nakładamy niewielką ilość szamponu na włosy i skórę głowy. Delikatnie masujemy, bez drapania u gwałtownego uciskania, co może przyczynić się do podrażnień, uszkodzeń skóry, łamliwości i wypadania włosów, a nawet stanów zapalnych skóry głowy. Po umyciu należy włosy długo i wielokrotnie spłukiwać, najlepiej letnią lub zimną wodą, zwłaszcza przy ostatnim płukaniu. Chłodna woda zamyka łuski włosów, zwiększa sprężystość i nadaje połysk.
Z mokrymi włosami też należy obchodzić się ostrożnie. Podstawowym błędem popełnianym przez większość osób jest energiczne wycieranie mokrych włosów ręcznikiem, co prowadzi do uniesienia łusek włosów. Tak samo powinniśmy wystrzegać się agresywnego rozczesywania szczotką lub grzebieniem. Rozczesywać należy ostrożnie i powoli, pojedynczymi pasmami i najlepiej używając grzebienia o szeroko rozstawionych zębach lub miękkiej szczotki.
Na włosy farbowane lub po trwałej ondulacji powinno się stosować odżywkę, która ułatwi rozczesywanie oraz ograniczy łamliwość i kruszenie się włosów. Jeśli rozdwajają nam się końcówki, musimy je przycinać co 6 – 8 tygodni.
I ostatnia czynność – suszenie. Najlepiej, żeby włosy wyschły nam naturalnie. Jeśli jednak musimy użyć suszarki, powinniśmy suszyć włosy partiami i z nie za bliskiej odległości, żeby uniknąć przesuszenia.
Chcesz wiedzieć więcej, polecam artykuł: Zdrowe i piękne włosy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz