Słowo „kawa” w wielu językach brzmi bardzo podobnie i jest podobnie pisane: angielski: coffee, francuski: café holenderski: koffie, grecki: kafeo, polski: kawa, szwedzki: kaffe, niemiecki: Kaffee.
Amerykański naukowiec Arthur Klatsky, po dziesięciu latach doświadczeń doszedł do wniosku, że picie kawy chroni przed myślami samobójczymi i stresem.
W Londynie, do XVII wieku, ziarna kawy wieku stosowane były jako leki przeciw alkoholizmowi i innym dolegliwościom. Kawa sprzedawana tam była tylko w aptekach. Od XVII Wieku bardzo popularne stawały kawiarnie i król Karol II próbował je zamknąć. Ale po jedenastu dniach, pod wpływem silnych protestów Brytyjczyków, zrezygnował z tego pomysłu.
Związek z kawą mieli nawet najwięksi producenci samochodów. Przez ponad 130 lat Peugeot produkował nie tylko samochody, ale również młynki do kawy.
Jan Sebastian Bach był wielkim miłośnikiem kawy. Skomponował nawet kantatę znaną jako "Kantata o kawie". W humorystyczny i ironiczny sposób opowiada ona o codziennym zwyczaju picia kawy.
Kawa jest najpopularniejszym napojem na świecie, tak więc można zamówić ją w każdej restauracji. Każdego roku pijemy 400 miliardów filiżanek kawy, w tym prym wiodą Skandynawowie, którzy są największymi kawoszami na świecie - statystycznie na jednego mieszkańca przypada 12 - 13 kg kawy rocznie.
Zielone ziarna kawy przechowywać można do 10 lat. Wielu koneserów kawy twierdzi, że niektóre gatunki stają się lepsze z upływem czasu.
Podczas oceniania kawy ważniejszy jest węch niż smak. Zapach kawy jest jednym z najlepiej rozpoznawanych zapachów na świecie.
Palone ziarna kawy tracą swój aromat po dwóch tygodniach. Kawa mielona - po godzinie, a zaparzona - po zaledwie 20 minutach.
Jednym z największych importerów kawy, jest Japonia. W Tokio działa około 10 000 kawiarni, nie mówiąc już o automatach z kawą na ulicach i w urzędach.
Zobacz również: Kawa na wielesposobów... Który ekspres do kawy wybrać?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz