wtorek, 25 marca 2014

Oświetlenie pokoju dziecięcego

Pokój dziecięcy to jedno z najbardziej specyficznych pomieszczeń w mieszkaniu. Jego wielofunkcyjność sprawia, że urządzenie pokoju dziecięcego wcale nie jest sprawą prostą. Co więcej, pomieszczenie to wymaga częstych zmian i dopasowania do wieku rosnącego stale dziecka. W swoim pokoju spędza ono większość czasu, to w nim się uczy, bawi i odpoczywa. Jednym z najważniejszych elementów wystroju pokoju dziecinnego jest jego prawidłowe oświetlenie.

http://www.leroymerlin.pl/oswietlenie,a953.html
Dzieci pomimo tego, że mają zazwyczaj wygodne łóżka i obszerne biurka, to większość czasu spędzają po prostu na podłodze. Dla małych domowników liczy się przede wszystkim przestrzeń, która jest im niezbędna do zabawy.  Ale starsze też nie stronią od „dywanowych” posiedzeń. Komfort podczas zabawy zapewni odpowiednie oświetlenie górne, które powinno obejmować swoim zasięgiem jak największą powierzchnię. Najlepszym rozwiązaniem będzie lampa posiadająca kilka punktów. Dodatkowo, każde ze źródeł światła powinno mieć możliwość regulacji kąta padania światła w jak najszerszym zakresie.

Jakie źródło światła wybrać? Najlepiej energooszczędne, gdyż dzieci rzadko kiedy dbają o to, aby wyłączyć światło wychodząc z pokoju. Najczęściej wybierane są świetlówki kompaktowe, ale można również wykorzystać żarówki halogenowe, które wprawdzie dają światło punktowe, ale ich większa ilość powinna wystarczyć jako oświetlenie górne.

Kolejnym bardzo ważnym miejsce w pokoju dziecka jest biurko. Jego oświetlenie może mieć znaczący wpływ na wzrok, dlatego nie należy go lekceważyć. Konieczny jest zatem montaż lampki biurkowej, najlepiej przenośnej, przyczepianej na klips, na przykład do półki znajdującej się nad biurkiem. Lampka powinna być umieszczona po lewej stronie, o ile dziecko jest praworęczne lub po prawej, gdy dziecko jest leworęczne. Powinna posiadać wyłącznik światła, mieć długie ramię, najlepiej regulowane na całej swojej długości lub przynajmniej z możliwością wygięcia w dwóch punktach. Jako źródła światła nie należy stosować żarówek halogenowych, gdyż ich przypadkowe dotknięcie ręką może skończyć się poparzeniem. Najczęściej stosuje się żarówki tradycyjne lub świetlówki kompaktowe.

W pokoju dziecięcym nie może również zabraknąć oświetlenia bocznego. Jego główną rolą jest tworzenie odpowiedniego nastroju i klimatu sprzyjającego odpoczynkowi. Atrakcyjnym rozwiązaniem wydają się być różnokolorowe diody LED, dzięki którym można wyczarować dowolną scenerię.

2 komentarze:

  1. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja jestem zwolennikiem stosowanie oświetlenia LED i myślę, że u mnie w domu już praktycznie wszędzie ja mam. Jeszcze jak czytałem artykuł http://www.czardomu.pl/ciekawe-pomysly-na-wykorzystanie-oswietlenia-led-w-domu/ to teraz wiem jak można w fajny sposób je wykorzystać, aby nasz dom wyglądał całkowicie inaczej.

    OdpowiedzUsuń