Wypłata, oszczędności, pożyczka, spłacanie kredytu – to hasła, które obecnie nierozerwalnie kojarzą się z domową ekonomią. Zarządzanie domowym budżetem nierzadko należy do kobiety i to właśnie ona musi radzić sobie z planowaniem wydatków i oszczędzaniem. Każda kobieta ma przed sobą zadanie w postaci gospodarowania własnymi finansami, dokonywania wyborów. Nie da się też ukryć, że jednym z ważniejszych aspektów jest zaoszczędzenie jakiejś sumy każdego miesiąca.
Taki domowy budżet to przede wszystkim zestawienie przychodów i wydatków przypadających na konkretny okres (najczęściej jest to miesiąc). Planowanie wydatków musi być racjonalne, musimy tak gospodarować środkami, żeby na wszystko nam starczyło. Specjaliści radzą więc pogrupowanie wydatków.
Pierwszą i najważniejszą grupą są wydatki stałe, do których zaliczamy opłaty takie jak czynsz za mieszkanie i opłaty z nim związane (woda, prąd, gaz) wszelkie abonamenty (telewizja, internet, telefon). Jeśli spłacamy kredyt, jego raty też powinny zostać uwzględnione w grupie wydatków stałych.
Druga grupa wydatków to środki przeznaczone na żywność i odzież, co w przypadku kobiet jest bardzo ważne, na jazdę po mieście samochodem lub komunikacją publiczną i na edukację, czyli studia, kursy, szkolenia.
Do trzeciej grupy należą wydatki dotyczące rozrywki, wyjazdów, prezentów dla naszych bliskich.
Musimy też pamiętać, że podczas podliczeń uwzględniamy nie tylko naszą główną - stałą pensję, ale także przychody z pracy dorywczej, stypendiów, czy z wynajmu mieszkania.
Zapiski najlepiej prowadzić w dwóch kolumnach – jedną przeznaczyć na wydatki, a drugą na przychody. Ważne jest, aby takie zestawienie prowadzić regularnie, dzięki czemu łatwiej będzie zapanować nad budżetem. To pozwoli nam dobrze zaplanować wydatki, z czegoś zrezygnować lub też zastanowić się, czy nie będzie nam potrzebna pożyczka. Możliwe jest też, że dzięki zestawieniu uda się znaleźć jakąś nadwyżkę, którą będzie można przeznaczyć na jakąś przyjemność lub odłożyć do oszczędności.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz