wtorek, 15 kwietnia 2014

Kalendarz ciąży - drugi trymestr

Zgodnie z obietnicą prezentuję dzisiaj kolejny odcinek „Kalendarza ciążowego”. Zapraszam do zapoznania się z charakterystyką drugiego trymestru!

źródło: osesek.pl
16. tydzień ciąży
Dziecko ma 10-12 cm i waży 80-100 g. Zaczynają rosnąć paznokcie. Dziecko odbiera dźwięki z zewnątrz w postaci wibracji na skórze.

17. tydzień ciąży
Płód mierzy 11-13 cm i waży 100-120 g. Dziecko bawi się pępowiną. Jego serce, które bije dwa razy szybciej niż serce matki, potrafi przepompować 30 litrów krwi dziennie. Serce jest już zbliżone do swojej docelowej formy. Szpik kostny zaczyna już produkcję krwinek. U dziewczynek tworzą się organy płciowe: jajowody, macica, pochwa, wargi sromowe.

18. tydzień ciąży
Dziecko ma 12-14 cm (w wyproście nawet 25 cm) i waży ok. 150 g. Podczas badania USG będzie już możliwe poznanie jego płci. Dynamicznie rozwija się mózg, a dziecko rośnie nawet o 1 cm tygodniowo.

19. tydzień ciąży 
Dziecko ma około 15 cm i waży 200-240 g i zaczyna nabierać masy. Jego płuca są już prawie wykształcone. Dziecko zaczyna słyszeć dźwięki z zewnątrz – głosy, muzykę.

20. tydzień ciąży
Dziecko rośnie do około 15-17 cm i 260 g. Dziecko nabiera kulinarnych nawyków, gdyż otrzymuje przez pępowinę wszystko, co je i pije mama.

21. tydzień ciąży
Dziecko mierzy około 18 cm i waży około 300 g i bardzo szybko rośnie, nawet o 70-80 g tygodniowo. Coraz więcej się rusza, a jego doba podzielona jest na porę snu i czuwania. Ma też już sny. W tym czasie doskonali się jego odpornościowy, gdyż powstają białe ciałka krwi, odpowiedzialne za zwalczanie infekcji.

U dziewczynek wykształcone są już jajowody i macica, rozwijają się wargi sromowe i zaczyna tworzyć się światło pochwy. U chłopców wyraźnie widoczny jest siusiaczek, ale jąder w mosznie jeszcze nie ma.

22. tydzień ciąży
Dziecko mierzy już koło 19 cm i waży jakieś 460 g. Wzmacniają się jego mięśnie karku i zaczyna się prostować. Ma już rzęsy i pierwsze włoski. Odczuwa temperaturę podczas kąpieli i posiłków. Trzustka zaczyna produkcję insuliny i glukagonu.

23. tydzień ciąży
Dziecko w pozycji embrionalnej mierzy około 20 cm, a gdy wyprostuje nóżki, osiąga około 30 cm. Waży około 0,5 kg. Wyglądem przypomina noworodka, gdyż jest coraz bardziej proporcjonalne.

24. tydzień ciąży
Malec mierzy około 21 cm i waży około 550 g. Jego szkielet kostnieje. Dziecko wyraźnie nabiera sił. Twarz dziecka coraz bardziej przypomina wyglądem tę, którą ujrzymy po narodzinach.

25. tydzień ciąży
Dziecko mierzy około 22 cm i waży około 700 g. Ma już wykształcone narządy, które stale się doskonalą. Powstają kolejne warstwy kory mózgowej. Uszy dziecka są już całkowicie wykształcone, dzięki czemu słyszy ono głosy rodziców i rozpozna je po przyjściu na świat. Teraz dziecko będzie się bardzo dużo ruszać, a jego „grafik” aktywności w brzuchu może znaleźć odzwierciedlenie również po porodzie.

26. tydzień ciąży
Dziecko mierzy około 23 cm i waży około 900 g. Ma już częściowo wykształcone kubki smakowe i szybciej przełyka i zaczyna wyrabiać sobie gusta kulinarne. Dziecko odczuwa ból, spowodowany oddziaływaniem przykrych bodźców, takich jak uderzenie w brzuch mamy, czy silne skurcze macicy.

27. tydzień ciąży
Malec ma około 25 cm i waży prawie 1 kg. Dziecko ma wykształconą siatkówkę i czasem otwiera swoje, na razie niebieskie, oczka. Policzki stają się pełniejsze i pulchniejsze. Wszystkie części mózgu są już wykształcone. Meszek na skórze zaczyna zanikać.

28. tydzień ciąży
Dziecko ma już 25 cm i waży nieco ponad kilogram. Zaczyna się kształtować jego pamięć. Mózg przetwarza zdobyta wiedzę. Po narodzinach rozpozna więc słuchaną w trakcie ciąży muzykę, bicie serca mamy. Maleństwo ma już brwi i rzęsy, a nawet pierwsze kosmyki włosów na głowie.

29. tydzień ciąży
Dziecko ma już koło 26 cm (a przy wyprostowanych nóżkach - 37 cm) i waży około 1,25 kg. Zaczyna mu być ciasno w brzuchu, ale nadal jest aktywne. W jego korze mózgowej powstają ośrodki słuchu, węchu, czucia, mowy. Dziecku cały czas coś się śni. Zapamiętuje też zapachy, takie jak zapach skóry oraz mleka.

Już teraz zapraszam do następnego odcinka, który opublikuję w maju! 

Więcej na: http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/kalendarz-ciazy.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz