Dziś, kiedy łączenie w modzie materiałów naturalnych i sztucznych nikogo nie dziwi, projektanci odzieży i biżuterii zachwycili się możliwościami, jakie niesie ze sobą technologia druku 3D. Za pomocą odpowiednich programów komputerowych oraz drukarek przestrzennych zaczęli tworzyć odzież, obuwie oraz liczne dodatki i biżuterię. Czas pokaże, czy wejdą one do kanonów mody.
Ubrania i ozdoby drukowane w 3D – jak powstają?
Odzież i biżuteria, podobnie, jak wszelkie inne drukowane przestrzennie przedmioty, zostaje najpierw zaprojektowana w komputerowym programie, a następnie wydrukowana przy pomocy drukarki 3D. Koszty produkcji takiej odzieży i dodatków są stosunkowo tanie, co dodatkowo zachęca do wykorzystywania tej właśnie technologii. Przedmioty ciekawie zaprojektowane i odpowiednio wykonane robią ogromne wrażenie na oglądających. Również sam sposób wykonania dodatkowo zwiększa zainteresowanie tymi przedmiotami.
Pokaz mody 3D w Nowym Jorku
Dzieła projektantów mody, którzy zamienili tradycyjne maszyny do szycia na drukarki przestrzenne można było obejrzeć na żywo w kwietniu podczas wydarzenia „3D Print Week New York”, będącego wielkim świętem druku 3D. Wtedy to w Javits Convention Center odbył się pokaz mody „3D Print Fashion Show”, w trakcie którego można było zobaczyć kolekcje modowe powstałe przy pomocy komputerów i drukarek 3D. Na pokazie nie zabrakło futurystycznych i zaskakujących sukienek, butów, nakryć głowy oraz ozdób. Prezentowane były tam kolekcje takich projektantów, jak między innymi: Francis Bitonti, Holy Faya, Heidi Lee, Melinda Looi, Andy O’Mara, Paul Redmond, Bradley Rothenberg, Dilek Sezen, Aaron Trocola, Helena Lukasova i Denisa Nova oraz Rachel Nhan i Sabina Sagadiyeva.
Podwodny świat 3D Melindy Looi
Na pokazie w Nowym Jorku można było zobaczyć najnowszą kolekcją Melindy Looi „GEMS OF THE OCEAN”, inspirowaną jej osobistymi doświadczeniami z nurkowania w okolicach Malezji. Kolekcja oddaje klimat podwodnej rzeczywistości, raf koralowych oraz barwami widzianymi pod wodą i rozmytymi przez fale. Kolekcja z pewnością spodoba się miłośnikom akwarystyki i nurkowania w morzach i oceanach. Oceaniczna kolekcja powstała we współpracy Melindy Looi z firmą Materialise. Firma ta jest dobrze znana w branży druku 3D i już dwa lata wcześniej miała przyjemność współpracować z artystką przy tworzeniu kolekcji, która prezentowana była w Azji. Obecni na nowojorskim show mogli zobaczyć prace wyglądające jak luksusowe dzieła sztuki. Znalazły się wśród nich:
- suknia „Dive into Me”,
- bolero „Coral Boleros”,
- buty „Coral Colonies”,
- bransoletka „Swim Corals Swim”,
- kolczyki „Whisper to me”.
Źródło ilustracji: http://domlab.pl/aktualnosci/informacje-branzowe/wyjatkowe-ubrania-na-swiecie-druku-3d-w-nowym-jorku |
To dopiero początki
Odzież, obuwie, biżuteria i inne kobiece dodatki są na chwilę obecną nowością w dziedzinie druku 3D i budzą przy tym zaskoczenie oraz wiele emocji. Można jednak zaobserwować, że świat mody coraz chętniej współpracuje z branżą druku przestrzennego. Oznacza to, że z biegiem czasu doczekamy się kolejnych ciekawych projektów. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość.
Więcej ciekawych projektów i przedmiotów wydrukowanych w technologii 3D znajdziesz na stronie http://domlab.pl/ .
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz